Wyciąg ze sprawozdania z sesji Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej
Pogranicze białorusko-rosyjskie: historia, kultura, język Warszawa 20-28 czerwca 2004
Sesja MSH Ośrodka Badań nad tradycją antyczną prowadzona przez prof. dr hab. Elżbietę Smułkową przy współpracy z Akademią rolniczą w Horkach była czwartym spotkaniem w ramach pięcioletniego programu Białoruś i jej pogranicza: historia, kultura, język, organizowanym dla młodych badaczy problematyki pograniczy etnokulturowych.
U podstaw organizacji sesji leżało przekonanie, że w badaniu pogranicza niezbędne jest podejście interdyscyplinarne. Nadrzędnym celem jest wspólne opracowanie metody badawczej dla interdyscyplinarnego i międzynarodowego zespołu badaczy i jej praktyczne sprawdzenie. Temu celowi służą m. pn. praktyczne badania terenowe. Można chyba powiedzieć, że po tegorocznej sesji jesteśmy bliżej tego celu, aniżeli rok czy dwa lata wcześniej. Pracowała ze sobą grupa ludzi żywo zainteresowanych kontynuacją pracy nad stworzeniem takiej metody. Dotyczy to zarówno słuchaczy, jak i części wykładowców. Słuchacze: 29 osób (siedemnastu z Białorusi, ośmiu z Polski, dwóch z Rosji, jeden z Czech, jeden z Ukrainy oraz 3 wolnych słuchaczy w części warszawskiej) reprezentowali różne środowiska i różne specjalności - historię, lingwistykę, etnologię i socjologię.
W Warszawie i Horkach uczestnicy słuchali wykładów, połączonych z dyskusją, poświęconych problematyce badanego obszaru i przygotowujących do prowadzenia badań terenowych. Ważną częścią programu warszawskiego stał się okrągły stół, poświęcony zagadnieniu trasianki
w Białorusi i surżyka w Ukrainie z udziałem autorów petersburskiego projektu Nowe języki nowych państw -
zjawiska kontaktu językowego języków bliskopokrewnych na postsowieckiej przestrzeni, a także zaproszonych wykładowców z
Białorusi. Bardzo żywa dyskusja potwierdziła aktualność przedstawionego zagadnienia i konieczność dalszej
pracy nad nim. W części horeckiej najżywszą reakcję wywołał wykład Haliny Nieczajewej - dyrektorki Muzeum Twórczości Ludowej
w Wiatce obwodu homelskiego, która przedstawiła dużą kolekcję ręczników z własnego muzeum oraz zademonstrowała strój
regionalny na jednej z uczestniczek. Wykład spotkał się z ogromnym aplauzem.
Najważniejszym składnikiem każdej sesji Pogranicze są badania terenowe, prowadzone w czterech grupach. Początkowo w rekonesansowych zespołach interdyscyplinarnych, potem w bardziej wyspecjalizowanych grupach problemowych: Poszczególne grupy przeprowadziły intensywną i owocną pracę badawczą: zbadano ponad 50 wsi, przeprowadzono wywiady z około 255 rozmówcami. Grupa pod kierownictwem dr Volhi Łabaczeuskaj zebrała we wsiach tkane przedmioty kultury materialnej (spódnice, koszule regionalne, obrusy, ruczniki (ręczniki)) - razem ok. 15, które przekazała podczas uroczystego zakończenia sesji do Muzeum historyczno-etnograficznego w Horkach.
Na zakończenie poszczególne grupy przedstawiły zebranym słuchaczom i zaproszonym gościom wstępne rezultaty badań.
|